PDF Yazdır e-Posta

AYAK ANATOMİSİ

Ayak bileği üst üste iki eklem bulunan karmaşık bir yapıdır. Gerçek ayak bileği eklemi, tibianın dış ve üstten, fibulanın dıştan oluşturdukları yatakla talusun yuvarlak tavanı arasındaki eklemdir. Kısacası üstte bacak iki kemiğiyle altta ayak bileği kemiklerinin en üstte olanı arasındaki eklemdir.  Ayak bileğinin yukarı ve aşağı hareketlerine izin verir.


Eklemlerden altta olan ikincisi topuk kemiği (kalkaneus) ile talus kemiği arasındaki subtalar eklemdir. Hareketi son derece kısıtlıdır ve ayağın yanlara hareketine izin verir.

Eklem içi tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Bağlar ayak bileğini sabitler, burkulma vs gibi durumlarda ayağın dönmesini engeller.
Dış yan bağlar ayak bileğinin dış yanında bulunarak bileğin içe doğru hareketini engeller. Anterior talofibuler bağ fibula ile talusu  birbirine bağlar ve dış bağların en sık yaralanan bağıdır. İç yan bağlar (deltoid bağ) iç kısımda bulunur ve ayak bileğinin dışa dönmesini engeller. Ayrıca eklem seviyesinin hemen üzerinde tibia ile fibula syndesmos denilen bir bağla bağlıdır ve bu bağ yüklenme sırasında iki kemiğin birbirinden açılmasını engeller. Ayak bileği cerrahisinde tedavisi çok önemli bağlardandır.

Ayak bileğinin 4 yanı boyunca uzanan tendonlar bileğin sabit kalmasına yardımcı olurken, kaslarıyla ayak bileği hareketlerini yönetirler.

 

 
Adult izle porno